Stroj času

10. června 2011 v 20:49 |  Témata týdne
Téma dnešního týdne je stroj času, takže bych se tu ráda rozepsala i přesto, že to zase nikdo nebude číst... nPokud by se mi do rukou dostal stroj času, asi bych nevěděla, kam bych chtěla dříve... Ale protože miluju dějepis, asi bych jako první zavítala do roku 1815 na ostrov Svaté Heleny. Moc ráda bych se potkala s Napoleonem di Buonapartem v době, kdy se k němu lid obracel zády a skončila Jeho stodenní vláda.

Bavilo by mě prožít, nebo alespon sledovat Napoleonův vztah k tehdy asi čtrnáctileté Lucii Elizabeth Balcombeové, později Abellové. Ta měla možnost stýkat se s francouzským císařem díky tomu, že bydlel v domě jejího otce. Lucia se Napoleona nejprve bála, postupem času se ale mezi nimi vytvořil jakýsi zvláštní druh přátelství.


Mladá odvážná dívka připomínala císaři jeho syna Orlíka ( Napoleona Františka Josefa Karla ), kterého už nikdy v životě neviděl. Zároven si jí velmi vážil, protože ho jako jedna z mála lidí na ostrově nazývala císařem. Jako jediná mu také později mohla říkat Boney. Pro Lucii byl Napoleon velkým vzorem i po jeho smrti, která nastala 5.května 1821 v 17.49 hodin.

V dospělosti o něm napsala napsala knížku, kterou nazvala "Vzpomínky na císaře Napoleona během prvních tří let jeho zajetí na ostrově Svaté Heleny, včetně doby jeho pobytu v Briars, domě mého otce." Tuto knihu nádherně převyprávěla americká spisovatelka Staton Rabin, ale narozdíl od originálu se jmenuje Betsy a císař.

Po návštěvě do roku 1815 bych se chtěla přemístit do nedávné minulosti, do 1.dubna 2011 ( magické datum ). Ještě ted se směju při vzpomínkách na tento pátek, který byl nejkrásnějším dnem v mém životě... Nejen že jsem potkala někoho skvělého, úžasného, milého..., ale ještě jsem se vydržela něco přes tři hodiny v kuse smát, protože mě obklopovali lidé, se kterými mi bylo vážně nádherně.

Právě přemýšlím, jestli bych tento den neupřednostnila před tím rokem 1815. No uvidíme, zase mám čím dlouhou dobu lámat hlavu...

P.S.: Přidávám pár citátů o čase, nad kterými si snad budete lámat hlavu vy :-)

"Rozhodl jsem se, že budu žít věčně, a umřu, jenom kdyby mi to nevyšlo." Joseph Heller
"Zábava a činnost dělají hodiny krátkými." William Shakespeare
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 BarbaraJane | Web | 10. června 2011 v 21:17 | Reagovat

Moc pěkný článek, je vidět, že se o Napoleona dost zajímáš, sama vím, co všechno je člověk schopný zjistit, když see do tématu opravdu "zažere" :)

2 zoruska127 | 12. června 2011 v 12:10 | Reagovat

Děkuju :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama